9. – 11. listopadu 2012
Ve třech víkendových dnech 9.-11. listopadu 2012 se v Ostravě uskutečnil hřeb tamějšího kulturního roku (dobrá tedy, Colours jsou možná o nějaký ten stupínek výš:-) – Ostravské Listopadání. Minifestival nejen křesťanských hudebníků s více než desetiletou tradicí letos přilákal na čtyři desítky návštěvníků a několik velmi zajímavých zpěváků, muzikantů a dalších osobností.
Kdo by přijel v pátek výrazně dřív než před sedmou, kdy program oficiálně začínal, potkal by v sále Třanovského několik pobíhajících lidí – stříhajících papírové stromy s rozpisem víkendového programu, chystajících tohle a tamto a, přiznejme si to, ani příprava večeře a oběda na další den rozhodně nesmí být na tomto místě opomenuta. Však taky vyhladovělí mládežníci sjezdivší se do prostor ostravského sboru ČCE měli často dlouhou cestu, a tak večeře ještě před oficiálním začátkem přišla vhod. Vařila oblíbená firma Granko s.r.o. ve spolupráci s několika dalšími dobrými dušemi.
Po oficiálním zahájení Benjamínem se v tom čase ještě cca třicetihlavá skupina pustila do představování a seznamovací hry na téma „tohle máme v naší skupince společné“. Po pár písních následoval vážnější program. A protože umění improvizace se hodí v hudbě stejně jako v životě, není nad to jej jednou za čas uvést do praxe. Předpokládaný hlavní host pátečního večera se během pátku ze své účasti omluvil, a tak se blýskl Martin Koutecký s na místě (klobouk dolů!) připravenou prezentací videoklipů křesťanské hudbydoprovázenou komentáři o jednotlivých zpěvácích a motivech písní. Naštěstí se v seznamovacím kolečku přiznal, že má rád práci pod tlakem.
Po programu se většina lidí přesunula do speciální festivalové čajovny, kde si za menší než lidový poplatek pochutnávala na čajích a horké čokoládě, cookies, šnečkách z listového těsta a dalších dobrotách. A hlavně tam byla moc příjemná atmosféra podpořená usměvavými mládežníky, kteří byli jak na polštářích kolem stolků, tak na cestách mezi čajovnou a kuchyní s těmi pochutinami v ruce. Spánek se konal v sále, takže ráno všechny čekalo krom čištění zubů taky protáhnutí se u balení spacáků a přenášení batohů do šatny.
O sobotním dopoledni stráveném pod taktovkou církevního kantora Ladislava Moravetze by se daly popsat stohy papíru (případně nekonečně dlouhá webová stránka). Nácvik písní na bohoslužby se proměnil v opravdovou hudební dílnu, kdy pěvecký sbor složený ze zpěváků i nezpěváků společně se šesti houslisty, dvěma hráči na trubku, dvěma flétnistkami, klavíristkou a bubeníkem s pohledem upřeným do not a taky na sbormistra, opravdu zpíval a hrál tak, že z toho Pán Bůh mohl mít radost… My jsme ji měli. A tak není divu, že rozehraní muzikanti si po dílně své nástroje neschovali, naopak se shlukli kolem klavíru a hráli dál. Krásně hráli. Oko i ucho plesalo.
Po výborném guláši, procházce městem za hřejivých paprsků podzimního slunce a jiných odpočinkových činnostech, se auditorium přemístilo ze sálu do kostela. Ladislav Moravetz se zde s několika staršími i novějšími skladbami představil také jako výborný varhaník. Mezitímco jsme byli na varhanním koncertě v kostele, připravila se v sále na svůj koncer trojice muzikantů známá pod jménem Moby Dick. Po jejich dynamickém vystoupení zpívali a hráli vlastní upravené verze známých křesťanských písní Michal a Petra Bauerovi a pomyslnou třešničkou na už tak velmi chutném dortu byl koncert Simony Martausové & Kebab bandu. Nadšení publika a potlesk neměly konce, takže se z úst sličné zpěvačky a jejích kolegů linul jeden přídavek za druhým.
Večer strávila mládež v PUBu, obdobě sjezdové „Přijďte U nás poBejt“. Povídali jsme, hráli stolní fotbálek a deskovky, smáli jsme se, ládovali se tousty a dalšími dobrotami, které připravovali další ochotní mládežníci. A byla noc a ráno, den mládežnických bohoslužeb, které vedl farář Jan Krupa.
Díky za tento naplněný víkend patří Pánu Bohu, hlavním organizátorům Esterce Krupové a Benjamínu Grollovi, farnímu sboru ČCE Ostrava, řadě dobrovolníků, kteří neváhali přiložit ruku či počítač ke společnému dílu, a také občanskému sdružení Setkávání, Ministerstvu kultury ČR a M-SEMu za finanční příspěvky.
Minifestival začal v pátek večer programem Martina Kouteckého, který seznámil návštěvníky se soudobou moderní křesťanskou hudbou. Sobotní dopoledne patřilo tradičně hudební dílně, kterou po dvou letech vedl opět církevní kantor Českobratrské církve evangelické Ladislav Moravetz. Její náplní bylo nacvičit hudební a pěvecký doprovod nedělních bohoslužeb. Sobotní odpoledne bylo vyhrazené pro koncertní bloky několika interpretů. Sobotní minifestival zahájil varhanní koncert Ladislava Moravetze a dále zahrála skupina Moby Dick a Mykl a Petra Bauerovi. Je to pro ně možnost představit se a zahrát si před publikem. Večer patřil skupině Simona Martausová & Kebab band, která si zahrála například i na Colours of Ostrava 2012.
Listopadání tradičně zakončily společné nedělní bohoslužby v evangelickém kostele v Ostravě, které připravuje a doprovází mládež z řad účastníků. Pro účastníky byla připravena první večer čajovna a druhý večer pub, kde byl prostor pro vzájemné rozhovory a zábavu. Na obou místech se lidí mohli nejen potkat se známými, ale také se seznámit s novými přáteli. Obsluhu v čajovně i pubu zajišťují střídavě sami účastníci, takže je to také pro účastníky možnost pomoci organizátorům a podílet se tak na celé akci. Registrovaných účastníků bylo 46, ale na jednotlivých programech se vystřídalo přes 100 lidí plus účinkující.
Minifestival již potřetí podpořilo ministerstvo kultury částkou 5 000,- Kč. Ale akci se podařilo uskutečnit také díky darům z řad jednotlivců a díky spolupráci s farním sborem ČCE Ostrava.
Benjamin Groll